2012. december 31., hétfő

2012. december 26., szerda

Feketeerdő torta Sünmalac módra

Karácsonykor sokféle étel készült, de elfelejtettem lefényképezni.

A mai vacsorát a fiam készítette:

Fokhagymakrémleves, kétféle töltött hús, krumplipüré, rizs, savanyúság.

A leveshez feltétként camembert sajt darabok és ropogósra sült bacon volt.

A dagadó egyik része gesztenyével és aszalt szilvával, a másik része gombával, májjal, tojással volt töltve. Sütőzacskóban sült hagyma és sárgarépa társaságában. A töltelék természetesen nem tartalmazott zsemlét! Nagyon finom volt.

A sütit én készítettem. Feketeerdő torta volt. Kakaós piskótát három felé vágtam és megtöltöttem meggybefőttel, melynek a levét vanilia pudinggal megfőztem, valamint habfixálóval megerősített Hulala tejszínhabbal. Kicsit „fojtós” lett, de a tányéron még egy kis tejszínhabbal megkínáltuk és úgy könnyebben lecsúszott.

2012. december 8., szombat

nrancstorta Sünmalac módra

Zöldborsóleves


Egy nagy fej hagymát megpirítottam, majd hozzáadtam 4 sárgarépát és két fehérrépát felkarikázva, valamint egy zacskó mirelitt zöldborsót. Kicsit pároltam, majd sóztam, Boszorkány ételízesítővel (gluténmentes) megszórtam, majd egy evőkanálnyi kukoricaliszttel megszórtam és vízzel felengedtem. 10 perc fővés után egy marék reszelt tésztát tettem bele (ha valamikor megmarad a tojássárgája, akkor kukoricaliszttel és sóval összegyúrom és nagylyukú reszelőn lereszelem és megszárítom). Pár perc fővés után petrezselymet teszek bele és már kész is.


Gombásszelet rizzsel


Hagymát és zöldpaprikát olajon megsütöm, majd ráteszem a szeletekre vágott csirkemellet. Sózom, borsozom, majd kb 30 perc után beletettem a felaprított gombát. Amikor a gomba ősszeesik, akkor kevés kukoricaliszttel besűrítem a lét és tejföllel nyakon öntöm. Szilvabefőttel ettük, mert elfelejtettem savanyúságot venni:)


Narancsos-mascarponés torta


5 tojásból 5 ek cukorral és 5 ek rizsliszttel sütöttem egy piskótat, amit félbevágtam. A tetejét bevontam csokimázzal (kakaópor, cukor, víz, kevés vaj folyékonnyá melegítve). A krémhez 25 dkg mascarponét összekevertem egy evőkanál mézzel és egy evőkanál cukorral. Belereszeltem négy narancs héját és hozzákevertem 200 ml Hulala tejszinből felvert habot, amibe tettem egy habfixálót. Ezután beleforgattam a négy narancs apró kockára vágott húsát. Nagyon könnyű, finom torta lett.


2012. december 7., péntek

Diós csók Sünmalac módra

Gluténmentes dióskorong:

Két marék diót kicsit megpirítottam, majd durvára daráltam. Két tojásfehérjéhez adtam 4 ek cukrot, jól összekevertem, majd beleforgattam a diót és annyi rizslisztet, amennyitől még kissé folyós tésztát nem kaptam. De ne legyen nagyon folyós, inkább olyan, mint a hideg méz. Zsírpapírral kibélelt tepsibe tettem egy-egy evőkanálnyi masszát, majd vizes evőkanállal meglapogattam a halmokat. 150 °C-on kb 15 percig sütöttem.

Frissen finom, ropogós és nem lehet abbahagyni:) Így nem tudom, hogy egy nap állás után milyen lesz az állaga.

2012. december 5., szerda

Reszteltmáj főtt krumpli helyett csicsókával.
Most ettünk először csicsókát és egészen ehetőnek tartjuk. Majd tavasszal elültetek néhányat, állítólag mindenféle földben megterem és kiírthatatlan. Elkészítése nagyon egyszerű és gyorsabban megpuhul, mint a krumpli.
A csicsókagumónak a burgonyánál 5-6-szor nagyobb rosttartalma gátolja az egyéb szénhidrátok és hízlaló tápanyagok felszívódását, fokozza laktató hatását, és meggátolja a székrekedés kialakulását. Kedvező biológiai adottságait pedig fokozza a kálium, kalcium, magnézium, foszfor és cink ásványianyag-tartalma, a béta-karotin-, B1–, B2-vitamin, niacin-, és C-vitamin-tartalma. Életfontosságú aminosavként: lizin, arginin, hisztidin, cisztin, triptofán, aszparagin található benne. Növényspecifikus anyagai: kolin, betain, szaponin, quercimeritrin. Gumói főleg inulint tartalmaznak, keményítőt csak csekély mennyiségben.

2012. november 29., csütörtök

Három gluténmentes vacsora:


Hagymás krumpli, sült tök (sütőtök), sárgaborsó fasít, kechap (Univer).

 

Most úgy készítettem a sárgaborsó fasírtot, hogy előzetesen egy napig beáztattam a sárgaborsót vízbe, majd szitába téve lecsöpögtettem és összeturmixoltam, majd fűszereztem sóval, fokhagymával, borssal és petrezselyemlevéllel. Kevés olajon megsütöttem. Eredetileg golyókat gyúrtam, de két tenyér között koronggá lapítottam, mert úgy gondoltam, hogy a kevés olajon így jobban átsül. Finom ropogós volt.




Zöldborsófőzelék pörkölttel. Erről nincs sok írni való, legfeljebb annyi, hogy most egyáltalán nem használtam lisztet a sűrítéshez (se kukoricalisztet, sem rizslisztet), hanem a borsó negyedét kivettem és kevés tejjel összeturmixoltam, majd azt tettem vissza.


Rakott krumpli uborkasalátával, a férjem produktuma.

Főtt krumpli, kemény tojás, sok kolbász karikára vágva és tejföllel nyakon öntve, majd megsütve.



2012. november 24., szombat

Gesztenyés sütemény Sünmalac módra

Ma megint kacsacombot sütöttem, mert ma van a férjem születésnapja, aki rettenetesen odavan a kacsacombért. Hagymáskrumpli és lilakáposzta dukált hozzá.
Gesztenyés sütemény gluténmentesen:
4 tojássárgáját 7 dkg cukorral habosra vertem, majd 20 dkg Maróni gesztenyemasszát és 10 dkg lisztet (fele rizsliszt, fele kukoricaliszt), 1/2 kk szódabikarbónát, csipet sót kevertem hozzá, végül a 4 tojásfehérje keményre vert habját beleforgattam. Kizsírozott tepsiben 170 C-on 30 percig sütöttem.
Kihülés után félbe vágtam és a belsejét, majd a tetejét megkentem gesztenyekrémmel: 20 dkg Maróni gesztenyemassza, 10 dkg Ligamargarin, 5 dkg cukor, rum - habosra keverve.

2012. november 22., csütörtök

Kukoricakoch Sünmalac módra

Kukoricakoch:

Egy edénybe ½ liter tejet, kevés vizet, 2 ek cukrot tettem és feltettem főni. Amikor elkezd forrni, akkor apránként hozzákevertem a kukoricadarát (kb 2 dl). Amikor elkezdett sűrűsödni, akkor levettem a tűzről és hagytam hűlni. 3 tojásfehérjét felvertem 1 evőkanál cukorral. 2 tojássárgáját összekevertem a megfőtt kukoricadarához, majd óvatosan beleforgattam a tojásfehérjék kemény habját. Papírral bélelt tepsibe öntöttem és 170 fokra előmelegített sütőbe helyeztem. Kb. 45 percig sütöttem. Ha a teteje pirul, akkor sütőpapírt helyezek rá, nehogy megégjen. Áfonya lekvárral ettük. Finom és könnyű volt.



Hajdinás sós keksz


Hajdinamagokat kávédarálóval ledaráltam és daráltam hozzá puffasztott amarántmagot is. Kis sót, kevés olajat, 1 ek lenmagot és annyi vizet adtam hozzá, hogy sár állagú masszát kapjak. Zsírpapírral bélelt sütőlapra tettem dió nagyságú golyókat, melyeket egy üvegpohár aljával laposra nyomtam. 160 °C-on 20 percig sütöttem. Azt nem mondom, hogy bárkit megkínálnék vele, de én elrágcsáltam. Sok rost van benne, és az éhségemet tízórai gyanánt csökkentette.

2012. november 20., kedd

Hova lehet dugni a lakásban a gluténmentes csokoládét, hogy azok, akik nyugodtan megehetnek másféle csokit is, az enyémet ne találják meg? Még nyáron kaptam egy doboz dél-amerikai, nagyon keserű, igazi kakaóból készült csokoládét, ami különbözó kakaóültetvények terméke volt, egyesével becsomagolt, ceruza hosszóságú, de annál vastagabb rudak. A dobozt egy ideig a könyvszekrényben a könyvek között tartottam, mert oldalról pont úgy nézett ki, mint egy szép könyv. Eddig sikerült elrejtenem, bár nem a könyvesszekrény volt az egyetlen helye (többször vándorolt, de mindig ráleltek) és az utolsó darab, amit legalább egy hónapja dugtam el és rendszeresen megnéztem, de nem ettem meg, ma a harmadára csökkent. Kicsit mérges voltam, aztán megettem:)
A vacsora: grillezett hús, majonézes burgonya, paradicsom és uborka.


2012. november 17., szombat

Sárgaborsó fasírt Sünmalac módra

Sárgaborsófasirt (saját készítésű) A múltkor voltam egy üzletben, ahol láttam sárgaborsófasirt port. Elolvastam az összetevőit és itthon "megalkottam". Sárgaborsót kávédarálóval megdaráltam, majd tettem hozzá burgonyapelyhet, sót, borsot, petrezselymet, reszelt fokhagymát és annyi forróvizet, hogy lágy masszát kapjak. Letakartam, majd 10 percig hagytam duzzadni. Ezután vizes kézzel golyókat formáltam, majd kevés olajban teflonserpenyőben megsütöttem. Tök jó lett, kelkáposztafőzelékkel ettük.

2012. november 16., péntek

Resztelt máj

Hagymát apróra vágtam,majd kevés zsíron megpirítottam. Rádobtam a felaprított májat és addig sütöttem, amíg azt nem láttam, hogy már sehol sem nyers. Tányéron sóztuk, borsoztuk. Petrezselymes főtt krumpli való hozzá

Ma azt mondta az egyik kolléganőm, hogy mennyire sajnál, mert milyen sok mindent nem ehetek. Én viszont azt mondtam, hogy szerintem semmi sajnálnivaló nincs, hiszen én sokkal egészségesebben táplálkozom, mint ő, hiszen én majdnem mindig a piacon beszerezhető alapanyagokból főzöm meg az ételünket és nem eszem semmilyen készételt. Tulajdonképpen szerencsés is vagyok, amiért gluténérzékeny lettem, mert így nem eszem meg annyi "szemetet".

2012. november 11., vasárnap

Márton napot tartottunk.


Zöldborsóleves volt, amiben csirkecomb és máj is volt.



Libacombot és a kacsamellet besóztam és egy alma, valamint egy fej hagyma társaságában sütőzacskóba zártam. Egy óra 180 °C-os sütés után a zacskót felvágtam és megpirítottam a húst. Hagymáskrumpli és lilakáposzta volt hozzá.


A felső képen van a névnapi torta. 4 tojés, 4 ek cukor, 4 ek rizslisztből piskótát sütöttem. A piskóta tetejét bevontam karamellizált cukorral. Erre vaniliapudingot tettem, amit gyümölccsel alaposan megraktam: szólószemek, banán, körte, mandarin. A tetejét Hulala habbal bevontam, majd kakaóporral díszítettem.

2012. november 10., szombat

Töltött paprika
Egy csirkemellet megdaráltam, adtam hozzá nyers rizst és egyfelaprított hagymát, sót, borsot. Paprikába gyömöszöltem, majd forrásban lévőenyhén sós vízbe tettem féni. 1/2 óra múlva a víz egy részét leöntöttem és egy üveg paradicsommal nyakonöntöttem. Újabb negyed óráig főztem, majd kukoricaliszttel behabartam. Főtt krumplival ettük.




Szilvalekváros, hajdinalisztből sütött palacsinta volt az ebéd utáni "süti".



Egyszer, nagyon régen vettem hajdinalisztet és úgy emlékszem, hogy egész jól süthető palacsintát készítettem belőle. Ilyen lisztet azóta sem láttam, de azt hiszem, hogy már nem is mernék venni, mert nem bíznék benne, hogy gluténmentes. Arra gondoltam, hogy hajdinát veszek és majd azt megdarálom. Két hónappal ezelőtt már egyszer vettem, de rá volt írva, hogy nyomokban glutént tartalmaz. Akkor odaadtam valakinek, mert nem mertem felhasználni.
Most megint vettem és arra gondoltam, hogy majd megmosom és lemosom a "nyomokat". Először is átválogattam. Legalább 15 szem gabonát találtam benne! Ez már nem "nyomokban" mennyiség, hanem annál sokkal több!! Ezután megmostam és megszárítottam. Napokigcsak néztem, mert megint nem volt hozzá bizalmam. Mi van akkor, ha a gabonaszemek összetörve vannak benne és azt nem vhettem észre? Megint oda akartam valakinek adni.
Végül úgy döntöttem, hogy megpróbálom szemenként kiválogatni. A hajdina alakja igen jellegzetes, nem lehet összekeverni a gabonaszemekkel. Háromszög oldallapú, mint a piramis. És elkezdtem. Legalább egy órámba telt, amíg egy palacsintányi adagot kiválogattam. Ezt a mennyiéget újra megmostam, megszárítottam és kávédarálón ledaráltam.
Az első 500 szem hajdinát megszámoltam, majd lemértem: 1,5 gramm volt:) Ezután már nem számoltam, csak válogattam:)
Nem tudom, hogy ér-e ennyit egy palacsinta???????

2012. november 4., vasárnap

Diós sütemény Sünmalac módra

Ebédre kukoricás rizs volt rántott gombával.

A rizst megmostam, lecsepegtettem. Olajon kissé megpirítottam, majd sóztam és a rizs mennyiségének kétszeres vízmennyiséggel felöntöttem. Egy fej apróra vágott hagymát is kevertem hozzá. Amikor felforrt, akkor kis lángara vettem, fedőt tettem rá és 8 percig főztem. Ezután a lángot elzártam, de a fedőt rajta hagytam, hogy készre főljön. Amikor elkészült, akkor egy doboz konzerv kukoricát és petrezselyemzöldjét kevertem bele. Vizes merőkanálba téve formáztam.

Gluténmentes rántott gomba: A gombát megpucoltam, majd „lusta” módszerrel paníroztam: 2 tojást elég sok sóval és 3 ek kukoricaliszttel, valamint kevés vízzel összekevertem, majd a tálban lévő gombafejekre öntöttem. Ezután kézzel addig forgattam a gombákat, amíg mindenhol tojásos-lisztes nem lett. Ezután egy kis tálba tett puffasztott amarántmagba forgattam, majd tálcára helyeztem. Amikor valamennyi elkészült, kisütöttem.


Gluténmentes diós sütemény: 5 tojássárgáját 10 dkg cukorral kikevertem, majd tettem hozzá egy csipet sót, ½ kk szódabikarbónát, 10 dkg rizslisztet, 10 dkg kukoricalisztet, 10 dkg darált, pirított diót, ½ dl tejet. Az egészet összekevertem, majd beleforgattam az 5 tojásfehérje keményre vert habját. Zsírpapírral kibélelt tepsiben 180 °C-on 40 percig sütöttem.

Amikor meghűlt, akkor félbe vágtam, megkentem lekvárral, majd diós krémet tettem rá. A diós krémhez ½ liter tejhez adtam 4 ek cukrot, vanilliát, csipet sót, 5 ek kukoricadarát és sűrűre főztem, majd belekevertem 10 dkg darált, pirított diót.


A süti tetejét bevontam csokimázzal: 2 ek cukrot, 2 ek kakaóporral, nagyon kevés vízzel összekevertem, majd 5 dkg vajat tettem hozzá és kis lángon addig melegítettem, amíg folyós nem lett és a sütire öntöttem.


2012. november 2., péntek

 
Zöldborsó-karfiol-sárgarépaleves, csirkemájjal. Egy tojással gyúrtam tésztát (rizsliszttel és kukoricaliszttel), majd a reszelő nagy lyukán lereszeltem és a levesbe főztem.
 

 
Öntöttvas szeletsütőn csirkemellet sütöttem és főtt krumplival, kaporszósszal ettük.
A kaporszószt úgy készítettem, hogy kevés vajon megpirítottam egy ek. kukoricalisztet, majd rádobtam az apróra vágott kaprot, felengedtem tejjel.  Kicsit főztem és amikor besűrűsödött, akkor tejfölt tettem bele. Sóztam, kevés cukorral és citromlével ízesítettem.

2012. október 28., vasárnap

Gluténmentes, sütőtükös muffin

Hozzávalók:
- 25 dkg főtt sütőtök (sült is lehet)
- 10 dkg kókuszzsír
- 10 dkg xyllit
- 2 egész tojás
- 1 kk szódabikarbóna
- 1 kk fahéj -
egy kis darab reszelt gyömbér
- csipet só
- egy citrom reszelt héja
- fél csomag aszalt áfonya
- annyi rizsliszt és kukoricaliszt keveréke, amennyitől kevert tészta állagú tésztát kapunk (ez kb 20 dkg lehet, de nem mértem).

A hozzávalókat összekevertem, papír formákba kanalaztam (2 ek egy formába) és 180 C-on kb 25 percig sütöttem (nem néztem az időt, ezért nem tudom pontosan).

2012. október 23., kedd

Krémes Sünmalac módra



Gluténmentes vacsora saját és vendég részére
Mivel nekem gluténmentesen kell étkeznem, ezért ha vendég jön, ő sem lesz kivétel, neki is gluténmentesen kell ennie. Jelen esetben az unokabátyám jött, aki csirkepörköltet kért nokedlivel.
Levesként gyömbéres-almás-sütőtöklevest készítettem.
A csirkepörkölt nem nokedlivel, hanem hagymás krumplival és rizzsel volt körítve, valamint fokhagymás uborkasaláta volt. Megmondtam az unokabátyámnak, hogy még az ő kedvéért sem hozok a lakásba búzalisztet. Teljesen elfogadta és egyetértett velem

Süteményként krémes volt . Rizslisztből készítettem a piskótát. Tortaformában 5 apró tojásból, 3 ek cukorral, 3 ek rizslisztből és 3 ek burgonyakeményítőből sütöttem. A krém az Oet..r házi krémesporból készült, amely a gyártó honlapja szerint gluténmentes. Én már többször kipróbáltam, valóban gluténmentes. 1 liter tejjel kell összekeverni és kész is van.

Holnapra lencsefőzeléket szeretnék főzni. A lencsét átválogatta és apró köveken kívül gabonaszemeket találtam benne.


A lencse zacskójára rá is van írva, hogy búzacsíra és árpa lehet benne. Volt is.
A lencsében talált gabonaszemek miatt eszembe jutott, hogy az új lisztérzékeny olvasók miatt mesélek az elmúlt három évről:
Három éve állapították meg, hogy ellenanyagot termel a szervezetem a gliadin ellen. Azóta nem eszem lisztet.
A bőrtüneteim, amelyek elötte éveken keresztül kínoztak, a gluténmentes étkezés hatására lassan, de meggyógyultak. Valamelyik nap reggel, amikor belenéztem a tükörbe, megállapítottam, hogy de szép vagyok:) Nem vagyok vörös, nem tüzel az arcom , nincsenek rajta kiütések, hólyagok és dudorok.
Hosszú és kemény küzdelem kellett ahhoz, hogy idáig eljussak. Meg kellett tanulnom, hogy mit ehetek, mi az, amiben nincs liszt. és meg kellett tanulnom, hogy amiben bizonytalan vagyok, arról lemondjak.
Az első év nagyon nehéz volt, mert nagyon sok ételben volt liszt, amire nem is gondoltam. Mindig „belefutottam” valamibe, amitől a tüneteim kiújultak.

A második év sem volt könnyű, de ekkorra már volt egy kis ismeretem. Rengeteget olvastam az interneten. Ekkor még gyakran „teszteltem” magam, tehát próbaképpen megettem egy-egy kiflit, de ilyenkor mindig visszaestem.

Azért most kíváncsi lennék, hogyha találkoznék azokkal a bőrgyógyászokkal, akik állandóan azt hajtogatták, hogy rozáceás vagyok és ez soha nem fog elmúlni, csak egyre rosszabb lesz, vajon most mit mondanának, ha meglátnának? Hiába mondogattam nekik, hogy lisztérzékeny vagyok, csak legyintettek rá és mindenféle kenceficét írtak fel, amit nem is váltottam ki. Mit szólnának ahhoz, hogy sem a szauna, sem a fűszerek, sem a túl meleg, sem a túl hideg és a többi rozaceát provokáló tényező nem okoz problémát? Most akkor elhinnék, hogy a liszt elhagyása gyógyított meg? Szerintem nem. De mindegy!

A lisztérzékenység kemény önfegyelemre tanított. Megszűntek a kis nyalánkságok, a közértben nem veszek csokikat, amiket vásárlás után be lehet kapni, az utcán ha megéhezem, akkor nem vehetek Fornettit vagy hamburgert. Ennek eredményeként 6 (hat!) kg-al vagyok kevesebb, mint három éve. Akkor sem voltam kövér, de most a 163 cm-hez 60 kg a testsúlyom.

Egy évvel ezelőtt összeírtam néhány pontban, hogy mi az, amit szerintem fontos betartani egy lisztérzékeny embernek. Szerintem ez olyan hasznos, hogy ide másolom, hátha valakinek megint segítek. Kicsit kiegészítem az újabb egy év tapasztalatával:

  • a lakásban soha, semmi körülmények között nem viszek be „normál" lisztet. A férjem szinte mindig ugyanazt eszi, mint én (kivéve a reggeli zsemléje). A zsemle jobb, mint a kenyér, mert a kenyeret szeletelni kell, ami olyankor morzsálódik.
  • a férjem zsemle evése után az asztalt nagyon gondosan letörlöm, a tányérját a vödör fölött megrázom, a vízcsapnál leöblítem és ezután teszem a mosogatógépbe,
  • közvetlenül zsemle evés után a férjem nem adhat puszit a számra, csak az arcomra - mindig mondom, hogy nem kérek gluténos puszit
  • a régi fakanalakat (amelyekkel korábban búzalisztes rántást kevertem) lecseréltem műanyag „fakanálra",
  • a korábban használt fa nyújtódeszkákat szintén műanyagra cseréltem (amíg ezt nem tettem meg, addig nagyon sokszor problémám volt),
  • ha jönnek a gyerekeim, vagy bármilyen ismerős, azoknak is kizárólag gluténmentes ételt készítek (észre sem veszik),
  • ha vendégségbe megyek, akkor bajban vagyok. Leginkább nem eszem. Vagy úgy megyek, hogy otthon eszem, vagy esetleg elfogadok egy gyümölcsöt, vagy Colát iszom.
  • Most már három éve nem eszem kenyeret. Még gluténmentes kenyeret sem. Nem csak az ára tart vissza, hanem az is, hogy nagyon rossz, száraz, stb. és egyébként sem tetszik, hogy mi mindenből készítik. Egyszer ettem még a legelején, de akkor a gyomrom is megfájdult tőle. Kizárólag puffasztott rizst eszem, jelenleg Ripsz-Ropsz nevűt, erre rá van írva, hogy gluténmentes. Azt is csak reggelire.
  • Nagyon kevés csokit eszem. Nagyon sok csoki tartalmaz glutént. Ma már szinte egyikben sem bízom. Ha mégis rám jönne a csokiéhség, akkor kizárólag magas kakaótartalmú keserűcsokiból mernék csak enni (de csak azok után, hogy a gyártójának előzően felteszem a kérdést, hogy valóban gluténmentes-e). Többször meglepődtem, mert amikor kapok valamilyen csokit és levelet írok a gyártójának, akkor sokszor kapom azt a választ, hogy inkább ne egyem meg. Még akkor is ezt válaszolják, ha az összetevők között nem szerepel leírva a liszt. A gyártó viszont azt válaszolja, hogy glükózszirupot is használtak hozzá, de arról nem tudják biztosan, hogy miből készült.
    Nagyon sokan kételkednek abban, hogy a glükózszirup okozhat-e problémát, de én biztosan tudom - a bőrömön tapasztaltam - hogy igen. Elméletileg a glükózszirupot kukoricából nyerik, de előfordul, hogy gabonából is. A lisztérzékenyek fórumán azt írják, hogy nyugodtan lehet enni, de NEM! Ha vásárolok, akkor az összetevők között nem csak a glutént, hanem a glükózszirupot is keresem és ha van benne, akkor nem veszem meg.
  • A főzeléket kukoricaliszttel szoktam behabarni. Néha rizslisztet, vagy sárgaborsólisztet használok. Ezeket a liszteket korábban simán közértben vettem, de nagyon sokszor kidobtam, mert újra és újra égett, vörösödött, hólyagosodott az arcom a használatuk után. A fórumokon lehülyéztek, mert szerintük ezekben a lisztekben nem lehet glutén. Én hyperérzékeny vagyok és úgy látszik, hogy valami bibi időnként lehetett a lisztekkel. Most (ezt egy éve írtam) engem igazol az, hogy az egyik táplálék allergia üzlet vezetője kiadott egy értesítést, miszerint az általuk gluténmentesnek árusított kukoricalisztet akreditált laboratóriumban bevizsgáltatták . A kukoricát olyan malomban őrlik, ahol állítás szerint kizárólag kukoricát őrölnek. Ennek ellenére a vizsgálati eredmény szerint a kukoricaliszt gluténnel szennyezett volt. Nagyon szomorú, hogy ezt a vizsgálati eredményt csak véletlenül találtam meg a neten. Sokkal nagyobb hírverést kellett volna csinálni!
  • A kukorica- és rizsliszttel mostanában nincs bajom, de csak azért, mert tényleg megbízható helyen szerzem be. Van egy kedves ismerősöm, akinek saját házi malma van és tőle veszem. Ő a kukoricát és a rizst előzetesen átnézi, megmossa és utána őrli.
  • nem veszek készételt. A készételek 90 %-ában van liszt. A kenőmájasban, de még a paradicsomos halban is van. Bizonyos mirelitt zöldségekben is. Kizárólag nyers zöldséget, gyümölcsöt, krumplit, rizst, húst vásárolok és abból főzök. Nagyon kevés tejtermékben bízom meg, így csak néhány gyártó tejfölét, kefirjét, joghurtját, sajtját veszem meg. Sajnos még a natúr tejtermékekben sem lehet teljesen megbízni, mert hiába gluténmentes az alapanyag, ha a kiszerelés nem külön gépsoron történik, akkor előfordulhat a keresztszennyeződés. Nekem már több tejtermékgyártó nyilatkozta ezt.
  • sütemény készítésére is csak kukorica-, ill. rizslisztet használok. Igaz, hogy ezekből nem lehet csodálatos süteményeket sütni, de nem probléma. Sütibe liszt helyett darált diót, mákot, mogyorót is lehet tenni,
  • sütőpor helyett szódabikarbónát használok,
  • zacskós vaniliáscukrot nem használok (nálam az is problémát okozott), a porcukrot kizárólag magam darálom és beledugok egy vaniliarudat
  • Boszorkány ételízesítőt használok, erről azt mondják, hogy gluténmentes. Eddig nekem nem okozott problémát. Egyéb fűszerekkel szemben fenntartásaim vannak. Ezért az előbb említett ételízesítőn kívül csak sót, borsot, pirospaprikát , köménymagot, babérlevelet és zöld fűszereket használok,
  • biztosan hallottatok a 2011. év ország-tortájáról. A barackos-kölestortáról. A TV-ben és az újságokban azt mondták, hogy lisztérzékenyek is ehetik. Azóta a Lisztérzékeny Egyesület tiltakozott és kérte, hogy javítsák ki a közleményt. Mert az nem elég, hogy a köles gluténmentes, az is fontos lenne, hogy elkülönített helyen, külön eszközökkel, edényekben készítsék, és erre csak nagyon kevés cukrászüzem van felkészülve
  • valamelyik nap arra gondoltam, hogy kipróbálom a kölest. Egy bioboltba mentem és a köles zacskójára rá volt írva , hogy olyan üzemben csomagolták, ahol búzát is kiszerelnek. Így a keresztszennyeződés fenn állhat. Megnéztem egyéb magvak zacskóját is, ezekre ugyanaz volt írva. A bolt tulajdonosa levett a polcról egy himalájai kristálysót is, amire szintén rá volt írva, hogy gluténnal szennyezett lehet. De nem találok olyan hajdinát sem, amelynek a zacskóján nem az lenne, hogy búzát is feldolgozó üzemben csomagolták.
  • a magvakról jut eszembe, hogy mindent át kell nézni, mielőtt megfőzzük. Egy zacskó lencsében 5-6 szem gabonát biztosan találunk.
  • nem iszom cappuccinót, neskávét, gyorskakaót, írkávét. Elméletileg az írkávéban lévő wiskey már nem tartalmaz glutént, vagy olyan keveset, hogy nem okozhat bajt, de nekem kiüti az arcomat.
  • nem iszom sört - soha nem is ittam - de a sör is árpából készül, tehát gluténtartalmú
  • ja, és a zab! Azt mondják, hogy a zab gluténmentes. Lehet, hogy a tiszta növény igen, de keresztszennyeződés biztosan előfordul. Gondoljunk csak bele, hogy nincs olyan kombájn, ami csak zabot arat. Nincs olyan teherautó, amiben csak zabot szállítanak és ugyanaz van a silóval, a kiszereléshez sem csak zabot kimérő gépek vannak. Én a zabot, zabpelyhet sem merem megenni.
  • tapasztaltam, majd olvastam is, hogy némelyik fogkrém glutént tartalmaz
  • fagyizóban mindig megkérdezem, hogy miből készült a fagyi. Egy olasz Mac3 nevű fagylaltport használnak sok helyen, erről olasz gyártói nyilatkozatot olvastam, hogy gluténmentes. Ha pohárba teszik és kiskanalat adnak hozzá, akkor ehető.
    A jégkrémekkel bajban vagyok. Hiába írják az allergiainfóban, hogy nincs benne glutén, de van benne glükózszirup, ami nekem problémát okoz.
Hirtelen ennyi jut eszembe. Lehet, hogy lesz olyan, aki kinevet néhány dolog miatt, de nekem ezeket mind figyelembe kell vennem. Volt, amikor egy lisztérzékeny fórumon saját társaim kételkedtek bizonyos állításomban. Sajnos néha nagyon mérges vagyok, mert sokszor elbagatelizálják a dolgot. De úgy érzem, nem vitatkozom velük, hiszen lehet, hogy ők tényleg azt hiszik, hogy úgy jó, ahogy ők leírják, mert nekik nincs bizonyos dolgoktól panaszuk, ezért nem hiszik el, hogy nekem lehet. Egy lisztérzékeny ismerősöm mondta a múltkor, hogy milyen jó nekem, mert nekem egyből látványos tünetem lesz, neki pedig azon kívül, hogy gasztroenterológus megállapította a bajt, nincs semmi kontrollja, mert neki nincsenek tünetei (legalább is nem láthatóak).



2012. október 19., péntek

Zöldborsóleves

Hagyma pirít - rá a karikára vágott sárgarépa és fehérrépa – kicsit pirít – rá a mirelitt zöldborsó – víz – só. Forrástól számított 20 perc után bele egy marék gluténmentes tészta – 5 perc múlva petrezselyem – lefedni és kész.


Tepsiben sült krumpli, édeskömény és kacsamell.

Zserbó és krémes süti. Ebből a tányérból én nem ettem, mert a zserbót azt egy ismerőstúl kaptuk és ha már egy tányéron van a gluténmentes sütivel a lisztes süti, akkor abból nem eszem. Nekem külön volt gluténmentes krémes (én készítettem).


2012. október 14., vasárnap

Reggelire sajttekercs volt pörköltszaftos puffasztott rizzsel. A csirkepörkölt alá rengeteg hagymát és paprikát vágtam, és a maradék szaftot a hűtőbe tettem egy kis tálkába és ez került a „kenyeremre”.

A sajttekercset úgy készítettem, hogy megmelegítettem egy kis lábas vizet (majdnem forrásig) és bele helyeztem 20 dkg Edami sajtot. Kb 15 perc múlva kivettem a vízből és folpackra téve kinyújtottam. Ezután megkentem kolbász ízű Mackósajttal és ráhelyeztem Pick szalámi szeleteket, majd szorosan feltekertem.

Fűszerezett vajkrémmel és gluténmentes felvágottal is nagyon jó. Vagy körözöttel is meg lehet kenni. Lehet színesíteni felaprított snidlinggel, kaporral, vagy kinek mi jut az eszébe:)



Ebédre csirkepörkölt, hagymás tört krumpli és sajttal megszórt és megsütött brokkoli-karfiol volt. Savanyúságként káposztasalátát készítettem.

2012. október 10., szerda

Ma egyszerű, de finom vacsorám volt.

Gombás-sajtos puffasztott rizs ( a mozarella sajtot a teflonban, vajon elkészített gombára raktam és ott olvadt rá, így tettem a "kenyérre").

A második fogás főtt kukorica volt.