2013. december 23., hétfő

Gluténmentes ischler

Kicsit nehezebb elkészíteni, mint a „normál” ischlert (nézőpont kérdése, hogy mi a normál), mert a tésztája a glutén hiányától nehezen nyújtható és a kész süti is törékenyebb.

10 dkg vajat 15 dkg rizsliszttel, 10 dkg cukorral és 10 dkg darált dióval, ½ kk szódabikarbónával, csipet sóval, 1 tojássárgájával és annyi tejföllel összekeverjük, hogy összeálló gombócot kapjunk.

Éjszakára betettem a hűtőbe, majd az alábbi fázisfotók alapján elkészítettem.

A tésztából kisebb darabokat letörtem, majd nylonzacskó közé tettem

a tenyeremmel lelapítottam,

majd sodrófával kinyújtottam.


A tésztából kiszúróval karikákat és szíveket vágtam ki

sütőpapírral kibélelt tepsibe tettem.

170 °C-on kb 10 percig sütöttem.

A kisült tészta felét lekvárral megkentem,

majd egy másik tésztával beborítottam.

Ezután csokimázzal bevontam. A csokimázhoz cukrot, kakaóport kevés vízzel csomómentesre kevertem, majd tűzre téve addig melegítettem, amíg a cukor elolvadt és a víz elpárolgott. Ezzel kentem meg az ischler tetejét.

2013. december 16., hétfő

Ez a kép csak illusztráció. Amiről írok, az nem így néz ki.

Három napig wellnessezni voltam. Az első napon bementünk egy pékségbe, ahol kávét ittunk és láttam, hogy lehet venni előre csomagolt gluténmentes kakaóscsigát. Vettem egy csomagot, amelyben 2 db volt. Szépen kibontottam, gondoltam milyen jó, hogy a kávéhoz végre én is ehetek valamit.
Ilyen rosszat még nem ettem!
A sütemények, amikkel én kísérletezem, azok is elég gyakran mások számára ehetetlenek, de én már sok mindent elviselek, de ez nagyon pocsék volt.
A tésztája tiszta olaj volt. Az íze és az állaga minősíthetetlen!
Arra gondoltam, hogy nekem ez nem okoz túl nagy problémát, mert azon kívül, hogy fogtam és kidobtam, valamint egy ideig mérgelődtem, azzal vígasztaltam magam, hogy majd úgyis sütök magamnak valami ehetőt.
De arra gondoltam, hogy szegény lisztérzékeny gyerekek, akiknek az anyukája megveszi ezt a borzalmat és kétszer annyit fizet érte, mint egy normál, ehető kakaóscsigáért, és a gyerek sírva fakad, makacskodik, hogy nem eszi meg, mert rossz és az anyukája még haragszik is rá és próbálja belétömni, mondván, hogy egyébként is milyen sokat fizetett érte, annak nagyon szörnyű lehet. Nem is értem, hogy adhatnak el emberi fogyasztásra ilyen borzalmat.
Nagyon fel vagyok dúlva!

2013. december 12., csütörtök

Egészen jó gluténmentes fasirtot készítettem. Zsemle helyett főtt krumplit reszeltem bele. Az ízesítése ugyanúgy történt, mint a normális fasírtoké. Nem olajban, hanem tepsiben sütöttem. Az első három a fasírt, hátul a krumpli van.

2013. december 9., hétfő

Laposkenyér Sünmalac módra

A gyerekektől kaptam egy tésztanyújtógépet.
Most próbálkozom vele, és ha megtalálom a legjobb receptet, akkor le fogom írni. Mindenféle gluténmentes liszt keverékével próbálkozom.
Kukoricaliszt-rizsliszt-vöröslencseliszt-uridbabliszt-kölesliszt-lenmagliszt.
Pár hete nagyon finomat készítettem, de azt nem írtam le és már nem is emlékszem rá.
Kinyújtottam, majd szilikonlappal bélelt tepsiben mindkét oldalát 5-5 percig sütöttem 170 C-on.
Ami most a képen látható, az rizsliszt és vöröslencseliszt keverék, van benne só, egy tojásfehérje, egy kanál zsír és gondolom mennyiségű víz.
Ropogós, igazi rágás-élményt nyújtó kenyérhelyettesítő.

2013. december 8., vasárnap

Milyen jó, hogy vannak jól bevált receptjeim, amiket itt rögzítettem. Ma is az április 1-én írt receptem alapján készítettem képviselőfánkot. Igaz annnyi különbség volt, hogy nem volt itthon elég kukoricalisztem, de találtam köleslisztet, amivel a liszt mennyiségét kiegészítettem 2,5 dl-re. A képviselőfénk sikerült, de éreztem az ízén, hogy kicsit más, de a többiek nem vették észre. Amikor mondtam, hogy mit esznek, akkor is azt mondták, hogy jó. Egyébként ha csak kukoricalisztet használok, annak is van egy kis fura íze.
Gesztenye golyók.
Az elmúlt hetekben háromszor vettem ki a mélyhűtőből gesztenyemasszát, mert gesztenyepürét szerettünk volna enni. Gluténmentes masszát szoktam venni (a márkája M....) és eddig nem is volt baj vele. Viszont három csomagot mostanában ki kellett dobni, mert amikor kiengedett, akkor nagyon rossz volt az állaga. Szemcsés és folyós volt. Tegnap este kivettem a maradék négy csomagot is és ki akartam dobni, de végül nem a vödörbe tettem, hanem egy tálcára. Reggelre kiengedett mind a négy és mindegyiket megkóstoltam. Kettő ment a szemétbe, kettő viszont jó volt. A két jó gesztenyemasszát egy kis alkohollal és cukorral feljavítottam, majd meggyszemeket tettem a golyókba, végülolvasztott keserűcsokival megkentem.
Nem csak édességet ettünk, hanem húslevest, libamellet, krumplit és céklát. A libamelleket fokhagymával megtűzdeltem, a bőrét bevagdostam, sóztam és sütőzacskóban 170 C-on két órát sütöttem. Finom omlós lett.

2013. december 7., szombat

Pizza Sünmalac módra

Megpróbálok úrrá lenni a lustaságomon és folytatom a receptek írását. A múltkor készítettem egy gluténmentes pizzát. Rizst és vöröslencsét kávédarálóval ledaráltam. Megsóztam, tettem hozzá egy kis felfuttatott élesztőt, egy kevéske olajat és annyi vizet, hogy gyúrható tészta legyen. Ezután elmentünk a városba, mert ruhapénzt kaptam, amit el kellett vásárolni. Mire hazaértünk, addigra a tészta nem hogy nem kelt meg, hanem totál kemény lett. Nem lehetett sem nyújtani, sem gyúrni és este már kedvem sem volt hozzá, hogy bármit kezdjek vele. Öntöttem hozzá vizet, amitől nagyon folyós valamivé vált. Ekkor betettem a hűtőszekrénybe, hogy ne is lássam. Reggel megnéztem, hogy milyen és még mindig elég híg volt, de már nem volt folyós. Ezt a tésztát kanál segítségével vastagon szétkentem egy zsírpapírral kibélelt tepsiben, majd előmelegített sütőben 10 pecig sütöttem. Ekkor kivettem és a kissé megsült tészta tetejét megkentem paradicsompürével, megszórtam bazsalikommal, tettem rá paradicsomkarikákat, szalámi szeleteket és sok reszelt sajtot. Visszadugtam a sütőbe és még kb 10 percig sütöttem. Nagyon jól sikerült. Cikkekre vágtam és miután kihűlt, betettem egy uzsonnásdobozba és egész nap eszegettem. A pizza széle ropogós volt és még délután is élvezhető volt.

2013. november 16., szombat

Ma reggelire kaszinótojást és franciasalátát ettünk tejeskávéval.
A franciasalátát mirelitt zöldségből készítettem. Sós vízben megfőztem, majd tejföl-majonéz keverékébe forgattam. A kemény tojásokat félbevágtam, atojássárgáját kikapartam, ízesítettem majonézzel, sóval és visszatöltöttem a tojásokba.
 
 
 
Ebédre karfiollevevest főztem. Hagymát pirítottam olajon, majd a karikára vágott sárgarépát és fehérrépát szintén az olajon megfuttattam. Ezután megszórtam kukoricaliszztel, majd felöntöttem vízzel és beletettem a karfiolt. Sóztam és puhára főztem.
 
 
A pörkölt annyiban tér el a normál pörkölttől, hogy babérlevelet, borsot és ecetet tettem hozzá és amikor megfőtt, akkor tejföllel nyakon öntöttem. Krumpligombóccal ettük. Főtt krumplihoz tojást és rizslisztet-kukoricalisztet tettem, majd éppen gyöngyöző vízben megfőztem. Óvatosan kell főzni, mert a gluténmentes liszt nehezen tartja össze.
 
 
6 tojás fehérjét gondolom mennyiségű nyírfacukorral összekevertem, majd 1/2 kg túróval, csipet sóval, 1/2 kk szódabikarbónával, két marék mazsolával és fele-fele  mennyiségű (érzésre bízott mennyiségben) hozzákevertem. Ezután összekevertem a kemény habbá vert tojásfehérjéket. 200 C-ra előmelegített sütőben kezdtem sütni. A sütőt 10 perc múlva 170 C-ra csökkentettem és kb 1/2 óra alatt megsütöttem. Szilvalekvárral ettük.
 
 
Ez a tegnapelőtti vacsora. Párolt lilakáposzta, sült csirkemellel.
 
 
Ez is valamelyik nap vacsorája.  Főtt karfiol, sült csirkemell, fokhagyával töltött paprika, mint savanyúság, nagyon kevés sült krumpli.
 
 
Főtt krumpli, vajon sült lazac, kapros-tejfülös öntetes káposzta.
 

2013. november 12., kedd

Zöldséges rízs.
Recept nincs, csak rá kell nézni a képre és arról minden elolvasható,

2013. november 11., hétfő

Lapos kenyér Sünmalac módra

Rizst és urad dal nevű hántolt fekete lencsét kávédarálóval lisztté őröltem, majd nagyon kevés olajat, sót és vizet tettem hozzá. Összegyúrtam, majd dió nagyságú golyókat formáztam, majd két nylonzacskó között (így nem ragad és nem kell lisztezni) nagyon vékonyra nyújtottam. Van egy öntöttvas lapos edényem, azt felmelegítem és ropogósra megsütöm. Arra kell vigyázni, hogy ne maradjon elől, mert azok is szívesen eszik, akiknek nem kell gluténmentesen táplálkozniuk.
Ez egy másik laposkenyér. Ezt hasonló módon készítettem, mint a felsőt, de ez darált lenmagból és kukoricalisztből készült. Frissen ropogós, de másnap cipőtalp jellegű, de én úgy is megeszem.
Ezt szendvicssütőben sütöttem. Kukoricaliszt, tej, só, kevés élesztő kell hozzá. A sütőlapra először egy kevés tésztát tettem, erre jött egy kis szilvalekvár, majd újabb tészta. Frissen nagyon finom, de másnap nagyon kemény. Ennek ellenére hármat megettem tízóraira, aztán egész nap nyögtem a gyomorégéstől.

2013. szeptember 21., szombat

Joghurtos túrótorta Sünmalac módra

Sültoldalas krumpli-cukkini-sütőtök-paprika-hagyma körettel:

Gluténmentes citromos-barackos joghurtos-túrótorta:

Három tojásból piskótát sütöttem. Liszt helyett darált diót tettem hozzá. Kb 6 evőkanállal. Szilikon tortaformába öntöttem a tésztát, amit előzetesen elfelejtettem kizsírozni, így alig akart kijönni a tészta a formából. Végül darabonként kiszedtem, majd egy csatos, peremes tortaforma aljába tettem a sütialapot.

Krém: ¼ kg túrót, 4 dl joghurttal, 1 citrom levével és reszelt héjjával, és ízlés szerinti mennyiségű nyírfacukorral simára kevertem. 20 gr zselatint kevés vízzel összekevertem és forrásig melegítettem. A meleg zselatinhoz adtam a joghurtos krémből – hőkiegyenlítés céljából – majd az egész joghurtos krémmel összekevertem. Mivel a joghurt és a túró is hideg volt, azért a zselatin egyből kezdte megszilárdítani a krémet. A krém negyedét a tortalapra tettem, majd apróra vágott őszibarackot tettem rá, végül ráöntöttem az összes krémet. Egy éjszakát a hűtőben pihent.

Könnyű és finom sütemény lett.

2013. szeptember 7., szombat

Mákos süti Sünmalac módra és lapos kenyér Sünmalac módra

Húsleves csirkecomból, sok zöldséggel.

Csirkepörkölt sült cukkinival, padlizsánnal és paprikával, valamint csalamádéval

Nagyon finom mákos sütemény. Nem csak gluténmentes étkezésbe, hanem a paleolitba is belefér. Van egy kicsi tepsim, ahhoz az alábbiaknak csak a fele kellett.

Normál méretű tepsihez a hozzávalók:

20 dkg mák,
10 dkg kókusz,
4 ek méz,
5 dkg mazsola darálva,
4 tojés (a fehérje habként),
3 ek. olaj,
2 alma reszelve,
½ kk szódabikarbóna,
szükség esetén kevés almalé.

200 °C-on 25-30 perc. Nagyon finom, könnyű sütemény lett.

Holnap egy hétre elrepülök. Az útra készítettem néhány gluténmentes kenyérpótlékot. 10 dkg mandulát ledaráltam, összekevertem kb 5 ek lenmagliszttel, sóval, 1 tojásfehérjével és egy csipet szódabikarbónával, majd hozzáöntöttem annyi vizet, hogy puha tészta legyen. Kicsit állni hagytam, majd zsírpapírral kibélelt tepsibe simítottam és 170 °C-on kb 15 perc alatt megsült.

2013. szeptember 4., szerda

Ehhez a képhez nem kell semmit sem írni, mert a lecsó az lecsó!

2013. szeptember 1., vasárnap

Gluténmentes répatorta Sünmalac módra és marcipán Sünmalac módra


GLUTÉNMENTES RÉPATORTA
Hozzávalók:
A tésztához:
8 dkg burgonyakeményítő
5 tojás
20 dkg porcukor
15 dkg darált dió
25 dkg répa reszelve, leve kinyomkodva
1-citrom reszelt héja

1 vanília kikapart belseje,
1 kk. szódabikarbóna
1 ek fahéj
1 tk
őrölt szegfűszeg
Krém:
25 dkg1 doboz mascarpone
25 dkg túró
4 dl tejföl
10 g zselatin
8 dkg porcukor
1 citrom reszelt héja
Marcipán burkolat:
10 dkg mandula
10 dkg porcukor
mandulaaroma
víz
A diót és a sárgarépát külön-külön ledaráltam. A keményítőt összekevertem a szódabikarbónával és a főszerekkel.
A tojásfehérjét egy kevés sóval felvertem, majd hozzáadtam a porcukrot és azzal is tovább kevertem. Ezután hozzáöntöttem a tojássárgákat és ezzel is pár percig kevertem.
A habhoz adtam a reszelt (darált) répát, melyből kinyomtam a levét, majd utána a darált diót és végül a keményítőt. Óvatosan összekevertem, majd egy zsírpapírral kibélelt tortaformába öntöttem (24 cm átmérőjűbe).
A tésztát 190°C-os sütőben 45 percig sütöttem (kb 20 perc múlva alufóliával letakartam, mert nagyon barnult). A kész sütit a tortakarikával együtt fejjel lefelé egy rácsra borítottam és hagytam így kihűlni. A süti oldala a tortaformához volt tapadva, ezért nem esett ki, és így a tészta nem esett össze.
A krémhez a mascarponét kikevertem a porcukorral, majd belereszeltem a citrom héját. A krémsajtot kézi habverővel kevertem, de csak rövid ideig, mert azt olvastam, hogy vigyázni kell vele, nehogy túlkeverjük! A tejfölt a túróval összekevertem. Egy kis lábasban a zselatint 3-4 evőkanál vízzel felmelegítettem, majd hozzákevertem egy kis a tejfölös masszát a hőkiegyenlítés miatt. A zselatinos-tejfölös masszát belekevertem a tejfölös-túrós keverékbe, majd hozzákevertem a mascarponét is.
A kész krémet éjszakára a hűtőbe tettem, hogy a zselatin miatt kissé szilárdabb legyen.
Reggel a tortát 3 lapra vágtam és a krémmel megkentem mindhárom lapot.
Marcipán
A legfelső részt marcipánnal betakartam (legközelebb nagyobbra nyújtom a marcipánt, hogy az oldalát is befedje).
A marcipánt egyébként saját magam készítettem 10 dkg mandulából és 10 dkg cukorból. A mandulát forró vízbe tettem és utána lehúztam a héját. A mandulát a cukorral darálóba tettem és durvára daráltam. Ezután 2 evőkanalanként kávédarálóba tettem a cukros diót és a kávédarálóval nagyon finomra őröltem. Kevés mandulaaromát is adtam hozzá és alaposan összegyúrtam. Érzésre adtam hozzá nagyon kevés vizet is. Utólag olvastam, hogy nem így kellett volna, hanem vízben kellett volna a cukrot sziruppá főzni és azzal összegyúrni a mandulát. Az én módszerem is tökéletes volt. A fő kóstolóim szerint is finom marcipán íze volt.
A marcipánmasszát egy nagy zacskóba tettem és úgy nyújtottam ki, így nem kellett alászórni porcukrot, és mégsem ragadt.
A kinyújtott marcipánt a sütemény tetejáre tettem és a felesleges részeket ollóval levágtam. Legközelebb nagyobbra fogom nyújtani, hogy az oldalát is befedje.
És itt a süti, amely tényleg nagyon finom volt!

2013. augusztus 27., kedd

Laposkenyér / pita Sünmalac módra

A tegnapi vacsora:

kukoricaliszt és tojás keverékébe forgatott csirkemell csíkok kisütve, egy darab krumpli felaprítva és megsütve, valamint paradicsom-uborka-olívabogyó tökmagolajjal meglocsolva.

Van itthon egy igazi dél-amerikai kukoricalisztem, amelyből, néha sütök reggelire ilyen lepénykenyeret. Kukoricaliszt-forróvíz-só-szódabikarbóna-olaj. A hozzávalókat összegyúrom, pihentetem, majd diónyi nagyságú tésztadarabokat két zsírpapír közé téve kinyújtom. Mindkét oldalát 1- percig sütöm.

A mai vacsora egy főtt karfiol volt, fokhagymás tejföllel meglocsolva, valamint mustáros csirkemell csíkok.

2013. augusztus 25., vasárnap

Cukkinis kakaós süti Sünmalac módra

Paprikáscsirke főtt krumplival és uborkasalátával.

Csirkecombokat szétvágtam és hagymás-paprikás alapra téve elkészítettem. A végén a levét egy kevés kukoricaliszttel besűrítettem és tejföllel összekevertem. Sajnos nokedlit nem ehetek, ezért krumplival tálaltam. A képen látható adag nem az enyém, ezért szerepel a képen egy pohár sör is. Sört a lisztérzékenyek nem fogyaszthatnak. Én egyébként sem innám meg, mert akkor sem szerettem, amikor még nem tudtam, hogy lisztérzékeny vagyok.

A sörkészítéshez a következő négy alapanyag szükséges: maláta, komló, víz, élesztő. A malátát leggyakrabban árpából készítik, ami szintén kalászos, mint a búza, tehát tiltó listán van. A képen szereplő sör ráadásul szűretlen búzasör.

Ezt a sütit a következőképpen készítettem:

1,5 dl-es poharat használtam:

3 pohár kukoricalisztre ráöntöttem 1 dl olaj és 1,5 dl víz keverékét, melyet előzetesen felforraltam. Ezt a lisztet ezután néhány óráig félre raktam, hogy az állás során a kukoricaliszt kissé veszítsen a jellegzetes ízén. Beleütöttem 3 tojássárgáját, tettem hozzá egy kk. szódabikarbónát és 2 ek. kakaóport. Kézzel összekevertem. Kissé száraznak éreztem és ekkor belereszeltem a durva reszelővel egy kb 30 dkg-os cukkinit. Ezután egy másik tálban 3 tojásfehérjéből és 1 pohár cukorból kemény habot vertem és a masszához adtam. Alaposan összekevertem, majd egy zsírpapírral kibélelt tepsiben 180 °C-on kb 50 perc alatt megsütöttem.
A kihűlt süteményt félbevágtam, az alját sárgabaracklekváral megkentem, majd gluténmentes vaniliapudingot tettem rá. Ezután ráhelyeztem a sütemény felső részét, amit kakaóporból, cukorból, kevés vízből készítettem, felforraltam és bele tettem kb 8 dkg vajat. Miután a vaj elolvadt, a csokoládét szilikonecsettel rákentem a sütire.

A férjem agyon dicsérte az ebédet. Mindkettő nagyon ízletes volt szerinte is. A süti kimondottan ízlett neki. Amikor mondtam neki, hogy még jó, hogy nem tudja, hogy mi van a süiben, akkor azt mondta, hogy tőle bármi lehet, akkor is nagyon finom. Amikor megmondtam a cukkinit, akkor láttam, hogy kikerekedett a szeme, de csak azért, mert annyira hihetetlen volt neki:) Szegénykém, mellettem már annyi borzalmas ételt evett:)


2013. augusztus 22., csütörtök

Már régen írtam, de ma az egyik kedves kolléganőm megemlítette, hogy szereti nézegetni a blogomat, így újra késztetést érzek, hogy írjak.


Vacsorára gombás barnarizst készítettem burgonyás-gombás fasirttal és káposztasalátával.


A barnarizst tegnap este beáztattam és ma reggel megfőztem. Délután, amikor hazajöttem, akkor hagymát pirítottam, rádobtam a felaprított gombát, sóztam, paprikával megszórtam és addig sütöttem, amíg elfőtte a levét. A kész gombát belekevertem a főtt rizsbe.
Főztem két szem krumplit, amit durva reszelőn lereszeltem. Hozzáreszeltem 8 fej nyers gombát és hozzáadtam 8 ek. gombapörköltet. Ütöttem bele egy tojást, sóztam, borsoztam és annyi puffasztott amarant magot öntöttem hozzá, hogy gombóccá formázható masszát kapjak. A gombócokat kissé meglapítottam, majd forró olajos teflonba tettem és mindkét oldalát megsütöttem. Legközelebb sütőben fogom megsütni, mert úgy még egészségesebb.
A káposztasalátához egy negyed káposztát csíkokra vágtam, adtam hozzá egy fej aprított hagymát. Sóztam, cukroztam, eceteztem és kevés olajjal meglocsoltam.

2013. augusztus 7., szerda

Második hete vagyok szabadságon. Kint vagyok a telken, itt legalább el lehet viselni ezt a rémes kánikulát. Közel a víz, így gyakran fürdök.
Pont most érik a vörösszilva. Van két öreg szilvafánk, szerencsére még teremnek. Minden reggel összeszedem a lehullott gyümölcsöt és lekvárt főzök. Három nap alatt 10 üveg lekvár lett. Nem ilyen kicsi üveg, ez csak a kimaradt lekvár, amit reggelire szoktunk enni. Kevés cukrot teszek bele, mi a savanykás lekvárt szeretjük.


Ettől a bekezdéstől M. már ne olvasd tovább!!!!!!!!!!!!!! (félek, hogy balhézni fogsz velem).


A szabadságom első napján arra gondoltam, hogy mi lenne, ha megint megpróbálnám a glutént. Gondoltam, ha bajom lesz tőle, akkor van két hetem – a szabadságom eddig tart – és ezalatt majd elmúlnak a tüneteim, ha egyáltalán előjönnek.
A gondolatot tett követte.
Reggelire megettem egy kis kalácsnak a csücskét. Nem többet! Kb egy óra múlva azt éreztem, hogy enyhe hányingerem van. A hányinger egész nap nem múlott. Másnap reggel a bal arcfelemen a régi helyen vörös dudor lett, melyen három vízhólyag volt. De vízhólyagok lettek a bal szemöldököm felett és a szám alatt is. Ugyanúgy, mint régen. Másnap a gyomrom tovább gyötört. Már nem volt hányingerem, de nagyon fájt a gyomrom. Olyan volt, mintha fel lenne puffadva. Enni tudtam, de olyan volt, mintha egy kő lenne a gyomromban. Végül este „könnyítettem” magamon az ujjam ledugásával.
Az arcomon lévő rondaság már alig látszik. Mire emberek közé megyek, már nyoma sem lesz.


2013. augusztus 1., csütörtök

Guténmentes szilváslepény Sünmalac módra

Brassói aprópecsenye sültkrumplival – bográcsban készítve

A bográcsban füstölt-sózott szalonnát sütöttünk, majd a kisült zsírra dobtunk felaprított hagymát és sok fokhagymát. Miután megsült a hagyma rádobtuk a felaprított húst. Sóztuk, borsoztuk és kevés pirospaprikával megszórva készre sütöttük. A végén még adtunk hozzá egy fej szétaprított fokhagymát. Ezután a húst kihalásztuk a bográcsból, majd zsiradékon megsütöttük a krumplit.

Vegyes salátával ettük.

Gluténmentes szilváslepény

2,5 dl kukoricalisztet 1,5-2 dl forró tejjel leöntöttem és állni hagytam, hogy a kukoricaliszt kissé megédesedjen. 1 óra múlva (de lehet több is) hozzá kevertem 3 tojássárgáját, 4 ek cukrot és ½ kk szódabikarbónát. Ehhez kevertem a 3 tojásfehérje keményre vert habját. Egy kisebb kizsírozott és kilisztezett tepsibe öntöttem, majd a tetejére félbevágott vörösszilvákat tettem. Fahéjjal és kevés cukorral megszórtam, majd előmelegített sütőben 25 perc alatt készre sütöttem. Amíg meleg, addig kivehetetlen, mert szét akar esni. Ezért érdemesebb zsírpapírral kibélelt tepsiben sütni, mert a zsírpapírral könnyebb kiemelni.

Nagyon finom lett!

2013. július 27., szombat

Ma van a házassági évfordulónk!

Nem mentünk étterembe, mivel nem bízom az éttermek gluténmentességében, valamint mára is kánikulát jósoltak. És a jóslat bevált, mert délután az árnyékban 34 C volt. 30 évvel ezelőtt ezen a napon szintén iszonyú meleg volt.

Iinkább kijöttünk a telekre és én főztem az ünnepi ebédet.Utána pedig a Duna vizének áldásos hűvösségét élveztük.

Hideg szőlő levest főztem, mert amikor az esküvőnk volt, melyet az akkor még meglévő Országház étteremben tartottunk, ott is ilyen leves volt.

Kettőnknek fél kilogramm szőlőt vettem, melyet leszemeztem, majd a szőlő felét kis fazékba tettem, felöntöttem vízzel, fehérborral, sóztam, cukroztam, fahéjat is tettem bele és miután felforrt, akkor egy merülőmixerrel szétturmixoltam. Ekkor beletettem a szőlő másik felét és kb 8 percig főztem. Ekkor egy kevés kukoricakeményítőt és kevés vaníliapudingot egy kis tejjel összekevertem és a leveshez öntöttem. Egy perc forralás után lezártam a gázt. A levest ezután behűtöttem és egy kis citromlével még ízesítettem.


A második fogás kacsasült, sült krumpli és sült cukkini, valamint saláta volt.


Édesség gyanánt hamis somlóigaluskát készítettem. Ehhez felhasználtam a pár nappal ezelőtt sütött meggyespite maradékot. A sütit felkockáztam, pár kanál sárgabaracklekvárt tettem rá, majd vaníliapudinggal összeforgattam, kakaóporból-xilitből-vízből főzött csokival meglocsoltam és a tetejére kevés tejszínhabot tettem.