2013. április 28., vasárnap

Kakakós sütemény Sünmalac módra

Almaleves: kevés sóval, fahéjjal, citromhájjal és cukorral ízesített vízben megfőztem pár szem apróra vágott almát, majd gluténmentes pudingporral besűrítettem (most puncs ízű pudingporom volt), majd lehűtöttem.

A mai ebéd nincs lefotózva, de csirkemellet sütöttem, főtt krumplival és kaporszósszal tálaltam.

A süti receptjét leírom.

3 tojásból, 3 kanál lisztből (kukoricaliszt-amarantmagliszt-burgonyakeményítő), 1 kanál kakaóporból és 3 kanál cukorból vékony piskótalapot sütöttem. A lapot 2 dl Hulala tejszín habfixszel erősített felvert habjával megkentem, majd a lap felére tettem egy réteg csokipudingot. Betettem a hűtőbe dermedni. Ezután a lapot középen kettévágtam és az egyik lapot, amelyen csak a fixált hab volt, ráhelyeztem a pudingos rész tetejére. Nagyon könnyű, finom süti lett.

Ez már a holnapi ebédem:

PastaDoro tésztát (kukoricalisztből készült és gluténmentes) kifőztem és vadas gombát tettem rá.

Egy fehér- és egy sárgarépát pirított hagymával, babérlevéllel sós vízben megfőztem, majd botmixerrel pürésítettem. Ízesítettem mustárral, citromlével és kevés cukorral. Ez lett a vadas szósz (Fiam szerint őzikehányás). Gombát kevés olajon megpirított hagymán megsütöttem, majd hozzákevertem a szószt.

..........................

A lisztérzékenységgel egy időben „fedezték fel”, hogy autoimmun pajzsmirigy gyulladásom is van. A két betegség nagyon gyakran együtt jár.

Ezt a betegséget Hasimoto-thyreoiditisnek hívják. Röviden annyit kell tudni róla, hogy e betegség során a pajzsmirigy szép lassan elpusztul. A betegséget az immunrendszer hibás működése okozza. A fehérvérsejtek a betegség során pajzsmirigysejtekben található fehérjék ellen antitesteket termelnek, aminek következtében az immunrendszer a pajzsmirigysejteket idegennek fogja fel és elpusztítja.
Egy vérvizsgálatból ki lehet mutatni. Az anti-TPO az a vizsgálat, amely kimutatja, hogy elkezdődött az autoimmun folyamat.
A pajzsmirigy eleinte még el tudja látni a funkcióját, sőt a kezdetekben még túl is működik, majd a sejtek pusztulása a pajzsmirigy hormon csökkenését, majd teljes hiányát eredményezi.
Ha időben kezelni kezdik, akkor nincs probléma. A kezelés nem áll másból, mint a hiányzó hormont naponta tabletta formájában pótolni kell.
Akinél nem veszik időben észre, annak mindenféle szörnyűséggel kell szembenéznie.
Akinek alulműködik a pajzsmirigye, az fáradt, aluszékony, depressziós lesz,
hullik a haja és nagyon meghízik. Ennél a betegségnél fontos, hogy időben felismerjék. Ha nem ismerik fel, akkor 4-5 év alatt 30-40 kg-ot is hízhat a szegény beteg.
Az állapot gyógyszerrel – hormonnal - normalizálható.

Amióta megtudtam, hogy az anti-TPO nálam magas, azóta félévente elmentem a háziorvoshoz és kértem TSH vizsgálatot. A TSH a thyreoidea stimuláló hormon (pajzsmirigy serkentő hormon). Ha a vérben kevés a pajzsmirigy hormon szint, akkor az agyalapi mirigy pajzsmirigy stimuláló hormon szintje megnő. Ha ez az érték elér egy bizonyos szintet, akkor el kezdik a hormon pótlást.

Én azt hiszem, hogy tökéletesen időben „elkaptuk” , még mielőtt panaszokat okozott volna. Több orvossal konzultáltam és mindegyik azt mondta, hogy ha a TSH megemelkedett, akkor nem kell megvárni, hogy tünetem legyen, jobb azt megelőzni és el kezdtem szedni az L-Thyroxint. Egy hónap múlva kell kontroll vérvételre mennem, kíváncsi vagyok, hogy milyen eredményem lesz.

Mi az oka, hogy a lisztérzékenyek között halmozottan fordul elő az autoimmun pajzsmirigygyulladás? Röviden annyi, hogy a pajzsmirigy sejtek hasonlítanak a glutén sejszerkezetére és akinél gluténérzékenység van, azoknál a szervezet nem csak a glutén ellen termel ellenanyagot, hanem a gluténra hasonlító pajzsmirigy sejtek ellen is, ezáltal a szervezet saját magát pusztítja (ezért nevezik autoimmun pajzsmirigygyulladásnak).
Ezért fontos, hogy akinek autoimmun pajzsmirigygyulladása kezdődött, az ne egyen glutén tartalmú ételt!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése