2012. június 11., hétfő

Egy hétig a telken voltunk. Mivel nemrég vettük az öntöttvas bográcsunkat, ezért a hét több napján is ebben főztünk. A bográcsban főzésben az is jó, hogy a férfinép is szívesen segédkezik. Tüzet rak, hagymát pirít, keverget, kóstolgat és az asztalnál bezsebeli a dicséretet (amit meg is érdemel!).
És ami fontos, bográcsban leginkább alapból is gluténmentes ételeket lehet főzni.



Bográcsgulyás: miután a férfiember megrakta a tüzet és már a vastag rönkök parázslanak, felakasztjuk a bográcsot (természetesen megint csak a férfi, hiszen az öntöttvas bogrács olyan nehéz, hogy ez mindenképpen férfi munka) és beletesszük a kockára vágott füstölt szalonnát. Kiolvasztjuk a zsírját, amiben megpirítunk sok vöröshagymát, néhány paprikát – legyen benne erős zöldpaprika is - és fokhagymát. Megszórjuk köménymaggal és amikor a köménymag kipattog, akkor rádobjuk a kockára vágott húst. Ekkor sózzuk, teszünk rá pirospaprikát, borsot és egy paradicsomot. A hús levet ereszt, de időnként kevés vizet kell hozzá önteni. Olykor-olykor megkeverjük, kóstolgatjuk és amikor már majdnem kész van, akkor jön bele a sok sárgarépa, fehérrépa, zeller és a krumpli, valamint víz. A legvégén petrezselyemmel megszórjuk. A bográcsban készült gulyás sokkal sűrűbb, mint amit otthon fazékban szoktam készíteni.



Másik alkalommal brassói aprópecsenye készült a bográcsban.


Füstöltszalonnát kiolvasztottuk és a zsírján megpirítottuk az apró darabokra vágott, sózott, borsozott húst. Miközben sült, jól meg kell szórni apróra vágott fokhagymával. Ezután jön bele a felkockázott újkrumpli és együtt főzzük-sütjük, amíg kész nem lesz. A vége felé újabb nagy adag fokhagyma és petrezselyem került rá.

Gluténmentes kovászosuborkával ettük



A gluténmentes kovászosuborkát úgy készítettem, hogy egy nagy üveg aljára tettem felszeletelt nyers krumplit (kenyér helyett), egy csokor kaprot, néhány gerezd fokhagymát, valamint a bevagdosott uborkát. Felforralt, sós vízzel (1 l víz/1 ek só) töltöttem fel az üveget. Amikor sütött a nap, akkor a napra tettem, de két napig esett az eső, ezen a két napon az üveget 1-1- órára beleállítottam meleg vizet tartalmazó edénybe, hogy az uborka ne fázzon:) 4 nap alatt nagyon finom, ropogós kovászosuborka lett.



A következő napon a sertéskarajt a szalonna zsírján megsütöttük, majd a bográcsban maradt zsírra ráöntöttük az újkrumplit és egy nagy fej megpucolt, gerezdjeire sedett fokhagymával együtt megsütöttük.



Kovászosuborkával és uborkasalátával ettük.



A negyedik bográcsos ételnek nincs neve, de nagyon finom lett. Én már nem akartam húst és krumplit, de a férjem azt mondta, hogy minden nap megenné az újkrumplit (inkább, mint a kelkáposztát:)).

A bográcsban kiolvasztjuk a füstöltszalonnát. A zsírján megpirítunk néhány felaprított hagymát, fokhagymát, zöldpaprikát, egy darabokra vágott nagy padlizsánt és a végén egy paradicsomot. Erre jön a csíkokra vágott hús, majd a fűszerek (só, bors, pirospaprika, kömény, őrölt babérlevél, bazsalikom). Kevés vizet öntünk hozzá és addig főzzük, amíg meg nem puhul. Ekkor hozzáöntjük az újkrumplit és 20 percig fedő alatt főzzük.



Fokhagymás uborkasalátával ettük. Nagyon finom volt.




Az ötödik bográcsos étel „ami a kertben összeszedhető” néven szerepel.

Alapja megint pörkölt, amire amikor majdnem készen volt, ráöntöttünk újkrumplit és zöldborsót. Együtt készre főztük.


 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése