2010. október 31., vasárnap

Karfiolleves:

olajon megpirítottam egy apróra vágott vöröshagymát, majd beletettem egy karikára vágott sárgarépát és fehérrépát. A zöldségeket is megfuttattam az olajon. Ezután beletettem a rózsáira szedett karfiolt, tettem bele sót és gluténmentes ételízesítőt. Kb 15 perc főzés után tettem bele két evőkanál kukoricadarát és azzal is főztem 10 percet, majd a végén megszórtam felaprított petrezselyemmel.


Második fogás

Rántott gomba

A gombafejeket pár percig főzöm (így sütés közben nem ereszti ki a nedvességét). Egy tojást összekeverek kukoricaliszttel, sóval és kevés vízzel. Ebbe forgatom bele a gombát, majd zsemlemorzsa helyett burgonyapehelyben megforgatom. Sütés következik.

Fasirt

A darált húshoz hagymán megdinsztelt paprikát és gombát (a fenti gombák szárait), egy nyers tojást, sok fokhagymát , borsot és sót kevertem. A darált húsból gombócokat gyúrtam és tepsibe téve 180 °C-on kb 80 percig sütöttem. Közben interneteztem és akkor kapcsoltam ki, amikor már éreztem az illatát. Az alsó része jól megpirult:)

Rizs

Olajon megfuttattam a rizst, adtam hozzá sót és egy kis hagymát felaprítva, majd 1,5-szeres vízben kb 8 percig főztem, majd fedő alatt hagytam készre főni. Amikor elkészült, tettem bele zöldborsót és párolt cukkinit.

Süti:

4 tojássárgájához adtam 3 evőkanál vizet, 7 evőkanál cukrot, fél kk. szódabikarbónát. Jól összekevertem, majd tettem bele 4 evőkanál kukoricalisztet és 3 evőkanál rizslisztet és 1 evőkanál kakaóport. A 4 tojásfehérje keményre vert habját hozzákevertem, majd kivajazott tepsiben 180 °C-on megsütöttem.

A kisült kakaós sütiből egy pohár segítségével karikákat vágtam.

Közepébe borhabot akartam tenni (egy blogon láttam, és ott nagyon jól nézett ki – az enyém nagyon vacak lett). 2,5 dl bort egy csomag zselatinnal és pici cukorral felfőztem, majd tejszínhabot kevertem bele. Nekem nagyon tömör és lapos lett, a másik blogon csodálatosan könnyűnek látszott. Végül a tetejét megkentem egy kis gluténmentes vaniliapudinggal és megszórtam barnacukorral.

Most olvatam a lisztérzékenységről:

A glutén érzékenység bármelyik életkorban kialakulhat. Világszerte, így hazánkban is egyre nagyobb a lisztérzékenyek aránya, a rejtett, más néven lappangó érzékenyeket is figyelembe véve számuk rohamosan növekszik, főleg a felnőtt lakosság körében. Sokan évekig szenvednek a különböző tünetektől anélkül, hogy tisztában lennének azzal, hogy gluténérzékenyek.

Glutén érzékenységre utaló tünetek:

fejfájás, ingerlékenység, szorongás, depresszió, pánik, hiperaktivitás, szellemi leépülés, multiplex szklerózis, neuropátia, autizmus, skizofrénia, Dawn-kor, anorexia nervosa, fáradékonyság, felszívódási zavarok, Crohn- betegség, reflux, gyomorégés, puffadás, gyomorfekély, kiújuló szájfekély, (afta) hasi fájdalmak, hányinger, hányás, bél eredetű vérzés, felszívódási zavarok, diszlexia, foltos hajhullás, menstruáció elmaradás, vérszegénység (vashiányból, vagy folsavhiányból fakadó) ízületi fájdalmak, reumatoid artritisz, asztma, allergiák, ekcéma, pszoriázis, csontritkulás, csontfájdalmak, visszatérő nem gennyes középfülgyulladás, hasnyálmirigy gyulladás, szarkoidozis, meddőség, bőrbetegségek, pajzsmirigy alulműködés, különféle autoimmun betegségek, különféle rákbetegségek (nyelőcsőrák, bélrák, lymphoma) hepatitis, szív eredetű problémák stb.

2010. október 29., péntek

Készül a gyros. Apróra vágott húst fűszerezve wokban gyorsan megsütöttem, majd a kiszedett hús visszamaradt zsírján pár percig sütöttem a karikára vágott lilahagymát, felszeletelt fejeskáposztát, paradicsomot és uborkát.
Elkészítettem a tortillát: kukoricalepénylisztet, kukoricalisztet egyenlő arányban, valamint fele annyi gluténmentes lisztet, sót, kevés cukrot, pici szódabikarbónát összekevertem és langyos vízzel rugalmas tésztává gyúrtam. Fél óra pihentetés után szilikonlapok között kinyújtottam, és olaj nélkül teflonban közepes lángon megsütöttem. Sajnos nem lett kerek és nehezen lehetett összehajtani megtöltés után, de mégis finom volt. Mielőtt a tölteléket beletettem, fokhagymás,Erőspistás tejföllel vastagon megkentem.

Gluténmentes túrógombóc:
Enyhén cukrozott tejben megfőztem a kukoricadarát, majd hozzákevertem a túrót. Ebből a keverékből vizes kézzel gombócokat gyúrtam, majd cukrozott tejföllel és fahéjjal megszórtam.

2010. október 24., vasárnap

Ma voltunk egy Táplálék Allergia üzletben. Alaposan bevásároltam. Néhány termék, amit onnan hoztunk.

2010. október 23., szombat

Vörösboros marhapörkölt burgonyával, fokhagymás uborkasalátával:



Mandulás kifli: 25 dkg vaj, 12,5 dkg vaj, 20 dkg darált mandula, 37 dkg gluténmentes liszt, pici só, vaniliarúd.

Fentieket összegyúrni, majd kis kifliket formázni. Előmelegített sütőben 200 C fokon 12-15 percig sütni.

A kisült kifliket vaniliás porcukorban meghempergetni.

Ennél a receptnél kivételesen lisztkeveréket használtam, mert az Anyósom a múltkor, amikor elmentünk hozzá, egy bableves berántása miatt vett 1 kg-t, aztán odaadta nekem. Én nem szeretem ezeket a liszteket, én azt vallom, hogy ha valamit nem tudok enélkül megsütni, akkor inkább nem is sütöm meg. Nekem nagyon idegen a gluténmentes lisztek összetétele. Persze ez az én egyedi problémám:) Egyébként a mandulás kifli nem lett jobb ezzel a liszttel sem, mintha kukoricalisztet, vagy rizslisztet használtam volna. Ugyanúgy szétesett, ha nem elég óvatosan fogtuk meg.

Hogy mi történt mostanában?

Utóljára arról írtam, hogy a vérnyomásom az egekbe ment, amikor az arcom is kivörösödött és dudorok nőttek rá. Elmentem a kardiológushoz, aki mindenféle vizsgálatra elküldött, többek között immunológushoz is. A vizsgálatok zajlanak. Mindenesetre az immunológus lehetségesnek tartja, hogy a liszt okozza az arcom vörösségét és a magasvérnyomás okaként is feltételezi a liszt okozta reakciót.

2010. október 16., szombat

A tegnapi gluténmentes vacsora:

1.) Szilvaleves: Feltettem egy kevés vizet forrni, amibe egy csipet sót, kevés cukrot, fahéjat, és egy fél citromot tettem. Amíg felforrt, addig a szilvát kimagoztam és felaprítottam. A szilvát rövid ideig főztem, majd egy kevés gluténmentes vaniliás pudingporral besűrítettem a levest. A végén még citromlével és cukorrál ízesítettem.

2.) Rántott hal, krumplisalátával: Busa szeleteket vettem, amit beirdaltam, majd sóztam és kukoricalisztben megforgattam. Kevés olajon megsütöttem.
A krumplisalátához a főtt krumplit és a hagymát felkarikáztam, majd ecetes, sós, cukros vízbe tettem.

3.) Palacsinta: 2 tojást összekeertem tejjel, hajdinaliszttel és kukoricalepényliszttel. Most sütöttem először hajdinalisztes palacsintát. Szerintem nagyon jó lett.

2010. október 12., kedd

A lisztérzékenységnek nevezett autoimmun betegség gyakorisága egyre nő, különösen az idősek körében - derült ki egy új amerikai tanulmányból.

Amerikai és olasz kutatók olyan bizonyítékokat tártak fel, amelyek arra utalnak, hogy a betegség előfordulása 1974 óta minden 15 évben megduplázódik.

Az Annals of Medicine folyóirat online számában közzétett cikkben Dr. Carlo Catassi, az Anconai Műszaki és Tudományegyetem kutatója munkatársaival azt írja, hogy bár nem ismert, miért alakul ki a betegség, de a genetikai hajlamból nem mindig válik valódi betegség, miközben olyanok is megbetegedhetnek, akik nem hordoznak a betegséggel kapcsolatos géneket. A kutatók szerint valószínűleg környezeti hatások is szerepet játszanak a betegség kialakulásában, ennek oka azonban nem ismert.

A kutatók több mint 3500 felnőtt vérmintáját elemezték és azt találták, hogy a cöliákiára jellemző biomarkerek előfordulása az 1974-es 1:501-es arányról 1989-re 1:219-re emelkedett. Egy 2003-as amerikai tanulmány szerint az idei előfordulás 1:133 volt.

Az eredmények azt is megmutatták, hogy az életkor előrehaladtával a betegség egyre gyakoribbá vált. Ez egybevág azzal a finn vizsgálattal, mely szerint a lisztérzékenység két és félszer gyakoribb az idősek körében, mint az általános népességben. A kutatók szerint ez ellentmond annak a korábbi feltételezésnek, hogy a glutén-intolerancia jellemzően gyermekkorban fordul elő.

A tanulmány alapján a kutatók azt javasolják, hogy az orvosok az idősebb betegeknél is figyeljenek oda a cöliákia jeleire, mint például a hasmenésre, a puffadásra és a gyomorfájdalomra. Egyes esetekben előfordulhat ízületi fájdalom, krónikus fáradtság és depresszió is. És bőrtünetek (ezt én teszem hozzá). A betegség kezelés nélkül felszívódási zavarokhoz és vékonybél-károsodáshoz vezethet. Az autoimmun betegségek jellemzően a lakosság 5-8 százalékát érintik, a daganatok és a szív- és érrendszeri betegségek után ez a harmadik leggyakoribb betegségcsoport.

2010. október 3., vasárnap

Ma sütőtökkrémlevest főztem. Kicsit érdekes a receptje, de nagyon finom.
A recept úgy szól, hogy végy egy sütőtököt, kérd meg az ügyesebbik gyerekedet, hogy vájja ki a tököt, majd a tök húsát meg kell főzni néhány savanyú almával, kevés sóval és cukorral, valamint egy kis darab lereszelt gyömbérrel. Miután megfőtt, botmixerrel pürésíteni.

A leves nincs lefényképezve, az csak egy narancssárga krémleves.